Pompy ciepła – 5 najczęstszych błędów popełnianych podczas doboru i instalacji

Pompy ciepła to nowoczesne urządzenia grzewcze, dzięki którym znacząco zmniejsza się koszt ogrzewania budynku. Cechuje je trwałość i niezawodność. Oczywiście pod warunkiem, że podczas doboru i instalacji pompy nie dojdzie do uchybień. Na co zwrócić uwagę, wybierając pompę do swojego domu? Czego się wystrzegać? W dzisiejszym wpisie przygotowaliśmy kilka praktycznych uwag, dzięki którym unikniesz 5 najczęstszych błędów. 

Pompy ciepła to urządzenia w pełni bezobsługowe, bezawaryjne, a w dodatku najbardziej ekonomiczne ze wszystkich systemów grzewczych. Jednak błędy popełnione podczas doboru i instalacji mogą radykalnie obniżyć efektywność ich działania. Nawet najwyższej klasy sprzęt nie spełni Twoich oczekiwań, jeśli na etapie projektu lub montażu zabrakło wiedzy i doświadczenia związanego z pracą tych urządzeń. Co wpływa na funkcjonowanie i wydajność pracy pompy ciepła?

Błąd #1 Niewłaściwa moc pompy ciepła

Więcej nie zawsze znaczy lepiej. Jednym z częściej powtarzających się problemów związanych z pompami jest dobór zbyt dużej mocy cieplnej. Z naszych obserwacji wynika, że niejednokrotnie urządzenie jest dobierane z zawyżoną, o 30%-35% w stosunku do potrzeb, mocą grzewczą. 

Tymczasem przewymiarowanie instalowanego sprzętu powoduje, że podczas działania urządzenia pojawia się tzw. efekt taktowania. Objawia się on częstym załączaniem sprężarki – nawet kilkadziesiąt razy na dobę – i zaledwie kilkuminutowym czasem jej pracy. Przy tak dużej liczbie startów urządzenie szybko się zużywa, wzrasta również zużycie energii elektrycznej. 

Aby uniknąć tego kardynalnego błędu, pamiętaj o tym, jak ważne jest precyzyjne obliczenie zapotrzebowania na ciepło budynku, w którym zamierzasz zainstalować system z pompą ciepła.

Błąd # 2 Zbyt niska wydajność dolnego źródła ciepła

Wadliwie dobrane dolne źródło ciepła również oznacza problemy podczas eksploatacji pompy. Przy zbyt dużym wymienniku gruntowym wydłuża się czas zwrotu z inwestycji. Jednak poważne kłopoty mogą pojawić się wówczas, gdy wymiennik gruntowy jest zbyt mały. Urządzenie nie jest wówczas w stanie odebrać od gruntu wystarczającej ilości ciepła. W konsekwencji system nie ogrzewa budynku na oczekiwanym poziomie, a podczas mroźnych dni w Twoim domu będzie po prostu zimno.

Wybierając pompę, pamiętaj, że nawet wysokiej klasy sprzęt nie ogrzeje domu, jeśli wydajność dolnego źródła ciepła będzie zbyt niska.

Błąd # 3 Stereotypowe myślenie o instalacji mieszanej

W nowoczesnym budownictwie, wykorzystującym do ogrzewania pompy ciepła, dominują instalacje ogrzewania podłogowego. Jednak z naszej praktyki zawodowej wynika, coraz częściej, np. w związku z modernizacją budynku, pojawia się potrzeba montażu pompy ciepła do domu z instalacją mieszaną, składającej się z ogrzewania podłogowego i grzejników. Tzw. podłogówka pojawia się zwykle na parterze: w holu i w salonie, zaś do sypialni i łazienek na piętrze wybierane są grzejniki. 

Jak wiadomo, grzejniki potrzebują wyższej od podłogówki temperatury zasilania. Czy oznacza to, że pompa ciepła nie będzie działać z instalacją grzejnikową? To popularny, ale zupełnie nieprawdziwy pogląd. Faktem jest, że takie połączenie podnosi koszt eksploatacji pompy. Nie ma natomiast najmniejszego ryzyka, że pompa będzie pracowała nieprawidłowo lub nie dogrzewała w sezonie jesienno-zimowym. Warto w takiej sytuacji zainwestować w grzejniki o jak największej mocy i jak najniższej temperaturze zasilania. 

Błąd # 4 Źle zaprojektowana i zarządzana instalacja mieszana

Z doświadczenia wiemy, że bardzo często firmy wykonawcze instalują w budynkach ogrzewanie podłogowe, robiąc jednak wyjątek dla łazienek, w których pojawiają się również grzejniki. Grzejniki wymagają wyższej temperatury zasilania: 45-55 stopni, a ogrzewanie podłogowe niższej: 25-35 stopni. Jednak to właśnie owe 2-3 grzejniki łazienkowe “narzucają” całemu budynkowi wyższą temperaturę produkowaną przez pompę. Tym samym obniża się sprawność urządzenia i podnosi koszt jego eksploatacji.

Czy możliwa jest taka praca pompy, aby odpowiednio zasilić grzejniki bez konieczności podnoszenia parametrów całego systemu grzewczego? Nasza firma wypracowała w tym obszarze innowacyjne rozwiązania, które pozwalają na skuteczne, ale i ekonomiczne ogrzewanie budynku, w którym występuje instalacja mieszana. Zainteresowanych szczegółami zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego: 

  • +48 669 810 100,
  • biuro@ekoprobud.pl.

Błąd # 5 Wybieranie zasobnika buforowego niezależnie od faktycznych potrzeb

Zasobnik buforowy (tzw. bufor) to zbiornik, w którym magazynowana jest woda zasilająca ogrzewanie domu. System grzewczy budynku pobiera ze zbiornika wodę w ilości i temperaturze jaka jest potrzebna do ogrzania domu w danym momencie. 

Bufor znajdzie oczywiście zastosowanie w każdej instalacji, ale warto odpowiedzieć sobie na pytanie – czy na pewno jest potrzebny w moim domu?  Jeśli budynek jest energooszczędny, w całości wyposażony w ogrzewanie podłogowe, zaś pojemność wody w instalacji jest odpowiednia, można z niego spokojnie zrezygnować, a tym samym obniżyć koszty inwestycji. 

Nie popełnij błędów, które odbiją się na Twoim portfelu!

Jak mówią Szwajcarzy, pionierzy na rynku pomp cieplnych: im prostsza instalacja, tym wyższy współczynnik efektywności SCOP. Często obserwujemy, że właścicielom domów trudno jest bez odpowiedniej wiedzy, a przede wszystkim doświadczenia, uniknąć ww. błędów przy doborze i instalacji pompy. Dlatego rekomendujemy, aby te czynności zlecić naszym doradcom posiadającym odpowiednie kwalifikacje.
Wypełnij formularz kontaktowy na naszej stronie, aby umówić termin spotkania z naszym przedstawicielem. Nie trać domowego ciepła! Wybierz inteligentne rozwiązania energooszczędne: https://ekoprobud.pl/

Autor artykułu

Mateusz Rudnik – specjalista w projektowaniu i montażu nowoczesnych systemów grzewczych, głównie pomp ciepła oraz innych instalacji OZE.

Podziel się tym!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze artykuły

Jak kłaść podłogówkę?

W poprzednim wpisie blogowym dzieliliśmy się praktycznymi informacjami dotyczącymi wyboru odpowiedniej instalacji. Porównaliśmy ze sobą dwie najbardziej popularne: instalację podłogową oraz system grzejników. Jeśli jeszcze

Czytaj więcej »

Skontaktuj się z nami!

Nie trać domowego ciepła Wybierz inteligentne rozwiązania energooszczędne

tel.: 669 810 100
mail: biuro@ekoprobud.pl
Godziny otwarcia:
Pon. - Pt. od 8:00 do 16:00

Strona używa plików cookies w celu dostosowania serwisu do potrzeb użytkowników, a także w celach statystycznych. Korzystanie z tej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia przeglądarki. Zobacz szczegóły