Jak kłaść podłogówkę?

W poprzednim wpisie blogowym dzieliliśmy się praktycznymi informacjami dotyczącymi wyboru odpowiedniej instalacji. Porównaliśmy ze sobą dwie najbardziej popularne: instalację podłogową oraz system grzejników. Jeśli jeszcze nie czytałeś tego wpisu, koniecznie KLIKNIJ TUTAJ.

Szybkie przypomnienie poprzedniego wpisu (dla zapominalskich i tych, którzy nie czytali): https://ekoprobud.pl/podlogowka-a-moze-grzejnik-co-wybrac/

Porównując system grzejników z instalacją podłogową, ta druga wypada zdecydowanie lepiej. Potwierdzają to wszyscy nasi klienci, którzy zaufali nam i zdecydowali się na tzw. podłogówki. Do ich największych zalet należą:

  1. Odpowiedni rozkład temperatury
  2. Komfort, lepsze samopoczucie (gdy montaż został prawidłowo wykonany!)
  3. Brak ruchu powietrza.
  4. Równo rozgrzana podłoga.
  5. Temperatura nie ucieka pod sufit, przez co jest to oszczędne rozwiązanie.

Niestety wymienione powyżej korzyści dotyczą tylko nowych instalacji. Starsze, z powodu innej technologii nie spełniają w.w. kryteriów.

Ok, czas przejść do dzisiejszego tematu!

Na co należy zwrócić uwagę podczas montażu podłogówki, aby długo cieszyć się korzyściami, jakie nam daje?

Podejrzewam, że nie będziesz samodzielnie montował instalacji podłogowej, jednak jest kilka aspektów, na które należy zwrócić uwagę, w szczególności jeśli nie do końca ufasz fachowcowi.

Po pierwsze: Temperatura zasilania

Pamiętaj, że temperatura nie powinna przekraczać 36 stopni. W innym przypadku (owszem) pierwsze odczucia będą bardzo przyjemne, jednak w dłuższej perspektywie mają negatywny wpływ na Twój organizm i samopoczucie. Optymalną temperaturą są 24 stopnie. Wtedy temperatura zasilania wynosi około 30 – 33 stopni.

Jeśli zdecydujesz się na instalację z wysoką temperaturą zasilania, to za każdym razem gdy obniżysz ją na kotle, w Twoim domu będzie po prostu zimno. Z pomocą przychodzą tutaj różnego rodzaju sterowniki termostatyczne, elektryczne, zawory (tak naprawdę istnieje cała gama rozwiązań), które pozwolą Ci w optymalny sposób dostosować temperaturę.  

Odległość 

Planując rozkład instalacji podłogowej, należy pamiętać o tym, aby odległości między rurkami były optymalne. W Polsce maksymalnie dopuszcza się 30 cm, jednak w naszej opinii jest ona zbyt duża. Rekomendujemy 10 lub 15 cm. Dlaczego właśnie tyle? – ponieważ to wystarczająca przestrzeń, aby rurki dobrze się nagrzały. Dodatkowo sprawia, że można obniżyć temperaturę zasilania (bez utraty ciepła w domu), nie wspominając o tym, że takie rozłożenie pętli sprawdzi się zarówno w przypadku paneli, jak i ceramiki. W takim razie może im gęściej, tym lepiej? – Absolutnie nie! To zupełnie nic nie da, ponieważ przy odstępach 10-15 cm podłoga będzie nagrzana do odpowiedniej temperatury.

Długość pętli

Niestety nadal spotyka się fachowców, którzy ze względu na wielkość rozdzielacza, swoją wygodę i pozorną oszczędność rozkładają całość zakupionych rurek, a w efekcie powstaje pętla o długości nawet 150 metrów. Zgodnie z dewizą: lepiej upchać, niż wyrzucić. Nic bardziej mylnego! Im dłuższa pętla, tym konieczna jest wyższa temperatura zasilania na początku pętli, aby pod koniec woda płynąca w rurkach nie zdążyła się wychłodzić. Jak pewnie się domyślasz, skutki poczujesz w pierwszej kolejności w swoim portfelu.

W Eko Pro Bud najczęściej projektujemy i montujemy pętle o długości od 80 do 100 metrów. Dzięki temu przepływ wody jest szybszy, a więc możliwe jest ustawienie niższej temperatury zasilania. 

Podsumowując – to, co głównie wpływa na cenę ogrzewania podłogowego, to długość pętli oraz wielkość rozdzielacza. 

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania lub po prostu szukasz ekipy, która w prawidłowy sposób zamontuje instalację podłogową w Twoim domu, to po prostu skontaktuj się z nami: +48 669 810 100

Autor artykułu

Mateusz Rudnik – specjalista w projektowaniu i montażu nowoczesnych systemów grzewczych, głównie pomp ciepła oraz innych instalacji OZE.

Podziel się tym!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze artykuły

Jak kłaść podłogówkę?

W poprzednim wpisie blogowym dzieliliśmy się praktycznymi informacjami dotyczącymi wyboru odpowiedniej instalacji. Porównaliśmy ze sobą dwie najbardziej popularne: instalację podłogową oraz system grzejników. Jeśli jeszcze

Czytaj więcej »

Skontaktuj się z nami!

Nie trać domowego ciepła Wybierz inteligentne rozwiązania energooszczędne

tel.: 669 810 100
mail: biuro@ekoprobud.pl
Godziny otwarcia:
Pon. - Pt. od 8:00 do 16:00

Strona używa plików cookies w celu dostosowania serwisu do potrzeb użytkowników, a także w celach statystycznych. Korzystanie z tej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia przeglądarki. Zobacz szczegóły