Podłogówka, a może grzejnik – co wybrać?

W trakcie budowy domu lub kompleksowego remontu wiele osób mierzy się z decyzją dotyczącą instalacji ogrzewania. Co lepiej się sprawdzi? – tradycyjny grzejnik, a może ogrzewanie podłogowe?

W dzisiejszym wpisie dzielimy się praktycznymi informacjami, które na przestrzeni 20 lat zebraliśmy bezpośrednio od naszych klientów, którzy korzystali zarówno z jednego, jak i drugiego rozwiązania.

Grzejnik nie działa z pompą ciepła – MIT

To nieprawda, że te dwa urządzenia dyskwalifikują się nawzajem. Ważne jednak, aby wiedzieć, z czym wiąże się takie połączenie.

Przede wszystkim zmienia się współczynnik sprawności pompy: przy grzejnikach (których temperatura osiąga nawet 50 stopni) pompa będzie musiała więcej pracować, niż przy instalacji podłogowej, która będzie nagrzewać się do 30 stopni. Jak pewnie się domyślasz, ta różnica będzie widoczna przede wszystkim na rachunkach. 

A co w przypadku, gdy na parterze masz podłogówkę, a na piętrze grzejniki? Jak to wpłynie na rachunki? Niestety, ale w takiej konfiguracji pompa ciepła będzie cały czas produkować wysoką temperaturę na cały budynek i nie będzie rozróżniała dwóch odmiennych instalacji.

Ok, ale jak to się przełoży na roczne wydatki?

Obliczono, że roczna różnica wynosi około 30%. Koszt ogrzewania podłogowego najczęściej oscyluje w granicach 2500 zł, podczas gdy system grzejnikowy generuje koszt około 3200 / 3300 zł. Należy również pamiętać, że kwoty będą zależne, chociażby od wielkości zamontowanych grzejników – te większe, pozwolą pompie ciepła “odpocząć”, nie tracąc przy tym temperatury w domu.

Podłogówka, czy grzejnik – praktyczne porównanie

Które z rozwiązań jest tańsze, które sprawia, że czujesz się komfortowo, no i wreszcie… które efektywniej działa? Sprawdźmy!

Cena

Przyjęło się mówić, że instalacja podłogowa jest droższą, jednak jeśli weźmiemy pod uwagę całkowity koszt, wliczając poza grzejnikami także zawory, rury, rozdzielacze, piony i usługę montażu – różnica jest niewielka. 

Przykładowo, dla pomieszczenia o powierzchni 20m2 koszt instalacji podłogowej będzie wynosił około 2000 zł, podczas gdy system wykorzystujący grzejniki będzie wahał się w okolicach 1400 – 1500 zł. Różnicę dostrzeżesz dopiero, przy naprawdę dużych pomieszczeniach – wtedy koszty mogą być większe nawet o 2000 zł. 

Biorąc jednak pod uwagę koszt eksploatacji, dużo więcej zaoszczędzisz na rachunkach, wybierając podłogówkę. 

Komfort użytkowania

W trakcie ostatnich 20 lat żaden z naszych klientów nie skarżył się na fakt, że wybrał instalację podłogową. W internecie znajdziesz masę opinii, które nie będą jednoznaczne i prawdopodobnie czytanie forów dyskusyjnych sprawi, że będziesz mieć jeszcze większe wątpliwości.

Zauważyliśmy, że na ogrzewanie podłogowe najczęściej skarżą się osoby, które mają źle wykonaną instalację (w kolejnym wpisie blogowym dowiesz się, co powoduje, że dana instalacje jest wykonana prawidłowo lub nie). W takiej sytuacji faktycznie ludzie mogą czuć dyskomfort. No bo jak w temperaturze 36 stopni uniknąć:

  • puchnących nóg
  • zawrotów głowy
  • złego samopoczucia

Tak wysoka temperatura jest po prostu dla naszego organizmu niezdrowa, a przez dłuższy czas może okazać się także niebezpieczna.

Zatem dlaczego upieramy się przy instalacji podłogowej? – ponieważ jeśli jest prawidłowo wykonana, to rozkład temperatury jest odpowiedni dla ludzkiego organizmu: przy podłodze najczęściej utrzymują się 24 stopnie, podczas gdy na wysokości naszej głowy i dróg oddechowych odczuwamy 22 stopnie. Przewrotnie – przy podłogówce: im wyżej, tym chłodniej. 

Po drugie: grzejniki sprawiają, że nagrzewasz… sufit, a jeśli do tego dorzucimy źle ocieplony budynek i dach, to efekt poczujesz nie tylko w nieprzyjemnym chłodzie, ale i portfelu. Pompa będzie pracować non stop, a Ty zimą będziesz ubierać grube swetry i bambosze. 

Ruch powietrza

Element, który ma ogromny wpływ na nasz organizm i zdrowie. Przy instalacji podłogowej ciepło jest wypromieniowane przez podłogę równomiernie, dzięki czemu unikamy ciągłego ruchu powietrza. Przy systemie grzejnikowym powietrze wiruje non stop i im wyższa temperatura, tym mocniejsza cyrkulacja. 

Dlaczego cyrkulacja powietrza w tym wypadku jest zła?

Odpowiedzi udzielić może każda osoba, która jest uczulona na kurz – tak, tak – wiem, o czym mówię!  😉

Przy ogrzewaniu podłogowym alergicy czują się o niebo lepiej, ponieważ powietrze z kurzem nie krąży, a jedynie osadza się w kątach, za meblami, co sprawia, że bardzo szybko i sprawnie można go sprzątnąć. W przypadku grzejników wszystkie pyłki osadzają się na ścinach, tapetach, zasłonach i meblach, przez co non stop wdychasz kurz.

Na co należy zwrócić uwagę, wybierając ogrzewanie podłogowe?

Instalacja podłogowa w naszej opinii jest najlepszym rozwiązaniem, dlatego bardzo często rekomendujemy je naszym klientom nawet na całości budynku (wliczając również sypialnie). Jest jednak szereg kwestii, o których należy pamiętać, decydując się na taką formę ogrzewania domu. Przede wszystkim musisz pamiętać o tym, że nie wszystkie pokrycia będą oddawać ciepło. Musisz wiedzieć, czy dana ceramika, kamień oraz gąbka pod panelem nie będzie zatrzymywać ciepła. W przypadku desek ważne jest, aby były to deski klejone, zamiast montowane na piance, by nie blokować ciepła. 

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania lub chcesz zainstalować podłogówkę z nami, aby zyskać komfortowy, wydajny i nowoczesny system ogrzewania budynku, zadzwoń: 669 810 100

Autor artykułu

Mateusz Rudnik – specjalista w projektowaniu i montażu nowoczesnych systemów grzewczych, głównie pomp ciepła oraz innych instalacji OZE.

Podziel się tym!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze artykuły

Jak kłaść podłogówkę?

W poprzednim wpisie blogowym dzieliliśmy się praktycznymi informacjami dotyczącymi wyboru odpowiedniej instalacji. Porównaliśmy ze sobą dwie najbardziej popularne: instalację podłogową oraz system grzejników. Jeśli jeszcze

Czytaj więcej »

Skontaktuj się z nami!

Nie trać domowego ciepła Wybierz inteligentne rozwiązania energooszczędne

tel.: 669 810 100
mail: biuro@ekoprobud.pl
Godziny otwarcia:
Pon. - Pt. od 8:00 do 16:00

Strona używa plików cookies w celu dostosowania serwisu do potrzeb użytkowników, a także w celach statystycznych. Korzystanie z tej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia przeglądarki. Zobacz szczegóły